Co robię i jak robię ?

Chciałabym wam przybliżyć co ja w ogóle robię, co będzie na blogu, o czym blog będzie i czego można się podziewać. Podpytuję też osoby z „branży” co chciałyby poruszyć. Dlatego dzisiaj możecie przeczytać post zapoznawczy.


Na pierwszy rzut idzie kaligrafia. A w zasadzie hand i brush lettering.

Jest to sztuka, zajęcie, proces hmmm… cóż polski odpowiednik tych słów chyba jeszcze nie powstał. Można powiedzieć że hand letteringujemy kiedy piszemy ładne literki ręcznie za pomocą jakiegoś pisaka.
W sztuce, grafice i typografii litera odnosi się do tworzenia ręcznie malowanych liter na obiekcie lub powierzchni, np karce. Często wykorzystuje się to do stworzenia plakatów, logo, ulotek, do książek czy komiksów. Nawet grafitti to swojego rodzaju lettering, bo składamy literki o odpowiednim foncie (czcionce) w całość tworząc jakiś napis. Moim zdaniem wracamy dzięki temu do robienia czegoś samodzielnie, ręcznie. W tych czasach piszemy cały czas praktycznie przez komputery i komórki a manualne rysowanie czy pisanie brzydko mówiąc odeszło do lamusa.

 

 

Brush lettering, jak mówi pierwsze słowo, jest to malowanie/pisane literek pędzelkiem lub pisakiem pędzelkowym czyli brush penem.

Często obie te techniki połączone są również z ilustracją, grafiką lub są układane w artystyczny sposób na kartce/obrazie. Jest to moje główne zamiłowanie i moje główne artystyczne zajęcie. Uwielbiam tworzyć, uwielbiam artystycznie układać literki na kartce. Nie ma nic piękniejszego niż ulubiony tekst motywacyjny czy uwielbiany cytat w ozdobny sposób zapisany i oprawiony w ramkę. Potem wisi on i zdobi nasze ściany czy stoi na półkach nadając charakteru pomieszczeniom.

 

Przechodząc dalej doodling/doodle.
czyli dosłownie tłumacząc, bazgrolenie/bazgroły. Najczęściej wpisując to hasło w google możemy znależć obrazki ze śmiesznymi korowymi stworkami wciśniętymi w jedno miejsce.

 


Często doodling powiązany jest też często z techniką Zentangle. Czyli wypełnienie obiektów, szkiców za pomocą wzorków. Ta technika wykorzystywana jest w kolorowankach dla dorosłych. Zentangle jest to właśnie styl, w którym wypełniamy nasze rysunki przeróżnymi wzorami, jakie tylko przyjdą nam do głowy. Kontury mogą być czymś konkretnym lub czymś totalnie abstrakcyjnym. Może być to wzorek powtórzony lub dowolny i losowy. Często łączy się ze sobą kilka technik by uzyskać upatrzony efekt, czyli np:

 

 

Nazwa powstała z miksu słów „zen” oraz „tangle” czyli taka jakby medytacja bazgrołami. I tak u mnie jest. Patatatka lubi się wyciszać i medytować więc pasuje idealnie ! 🙂
I w taki sposób przechodzimy do Mandali <3 obecnie mojej największej miłości.

To motyw artytyczny, który zaczerpnięty został ze sztuki buddyjskiej, konkretnie z buddyzmu tantrycznego. Sama mandala w buddyzmie ma duże podłoże religijne i odnosi się bardzo do wiary, jednak przez osoby tworzące je jest po prostu swoistym pięknem. Jeżeli chcielibyście zaglębić się w tą duchową sferę zapraszam do lektury, chociażby w Wikipedii.

Mandala to nic innego jak harmonijnie połączone koła i kwadraty. Wykonywana jest przeróżnymi technikami w różny sposób. Ja zaprezentuję wam dziś jeden z moich sposobów.

Zaczynam od farb. Zwilżam kartkę wodą i wkraplam gdzieniegdzie farbę rozprowadzając ją delikatnie pędzelkiem w miejscach w które chcę by się znalazła.

 

Następnie kiedy mój podkład wyschnie zabieram się za cyrkiel i rozrysowywuję sobie szkic. Dodaję elementy które chciałabym zawrzeć, następnie zaznaczam wszystko cienkopisem, ja używam pisaków od Micron’a bo mają różną grubość kreski więc można trochę poszaleć.

 

 

Znajdziecie u mnie poprzeplatane style, bo lubię szaleć 🙂

 

Postaram się stworzyć serie na blogu. Każda seria będzie podzielona tematycznie. Zastanawiam się tylko jak je podzielić. Bo z jednej strony dostaję od was informacje że chcielibyście tutoriale, DIY – jak coś zrobić, porady jak zacząć skąd brać inspiracje i jak ćwiczyć. Mam pewien plan. Myślę o takiej serii dla początkujących oraz dla tych, którzy chcieliby się wzajemnie wspierać w pisaniu, wyzwania i inspiracje. Dostaję też informacje że chcielibyście więcej tego co tworzę. I tak sobie myślę że będzie też seria z tzw portfolio gdzie będziecie mogli zamówić to co zrobiłam. Powstanie też seria z grafiką dla was do samodzielnego druku. Będą to głównie plakaty, postery i kalendarze/plannery na dany miesiąc. Zastanawiam się jeszcze co was interesuje, co chcielibyście bym poruszyła ? Blog będzie dla was głównie, moje miesce w sieci 🙂
Każda z serii będzie miała swoje miejsce mniej więcej raz w miesiącu więc takie 3-4 serie myślę że będą ok.

 

Pozdrawiam i do następnego.

 

8 thoughts on “Co robię i jak robię ?

Dodaj komentarz